MVE a Natura
A je to veľmi významný celoeurópsky precedens. Súdny dvor totiž rozhodol , že zákony a smernice EÚ stoja nad štátnymi zákonmi, dokonca aj nad ústavnými zákomni príslušných štátov – a tým zrušil aj rozhodnutie Ústavného súdu SR..
Pokiaľ existuje smernica EÚ o tom, že napríklad 40% úhorej populácie má dosiahnuť svoje neresiská, tak táto smernica je silnejšia, ako rozhodnutie vlády SR o stavbách MVE, alebo táto smernica je silnejšia ako nejaké rozhodnutie starostu obce.
Neviem ako odradiť prípadých agresívnych investorov ….ale najlepšie asi bude žiadať o vrátenie prostriedkov z Eurofondov a potrestanie nesprávne rozhodujúcich úradníkov a tieto aktivity verejne v tlači zverejňovať.
***********************************************************************
Druhy europskeho vyznamu podla smernice o biotopoch aj napriek tomu, ze uzemia este vyhlasene nie su, by mali mat statut predbeznej ochrany. Cize ich populacie by nemali byt ohrozovane. Dolezite je, aby informacia o vyskyte bola verejne dostupna (napr, na internete). V pripade ryb ide najma o reofilne druhy, ktore mozu byt ohrozonane vzdutim. Cize postavenim elektrarne sa tako porusuje smernica o biotopoch (NATURA).
Takato strategia dokonca obstala pred sudom v niektorej krajine EU…
************************************************************************
Nie som rybár ani ichtiológ preto som si potreboval spraviť obraz z toho čo som našiel publikované. Ohľadne tých reofilných druhov európskeho významu ich nie až tak veľa čoho sa dá chytiť. Niečo sa ale nájde. V dokumente Hron_chranene ryby som dal dokopy údaje o chránených druhoch a druhoch európskeho významu ktoré pripadajú do úvahy na Hrone a aj s publikovaými údajmi čo som našiel o ich výskyte.
Ak hovoríme o ďalších druhoch bolo by sa treba pozrieť aj na vtáky: Napr. tieto druhy: Kulík riečny, Kalužiačik malý, Kudeľníčka lúžna, Slávik veľký, Rybárik riečny, Brehuľa hnedá, Volavka popolavá (loviská, hniezdiská), Bocian čierny (loviská). Z cicavcov: napr. Vydra riečna
************************************************************************
To ako to majú „zabetónované“ v hlavách naši odborníci na MŽP a VÚVH Vám iste názorne predstaví materiál Seminar-GWP-Slovensko-MZP-VUVH. To ako sa to nemá robiť (protipovodňová ochrana) názorne uviedli na konci materiálu – to ako sa to má správne robiť spomenuli ostatné krajiny EÚ.
Na Slovensku však navrhujú zotrvať v osvedčenej socialistickej industrializácii a pokračovať v betónovaní MVE, navyšovaní stávajúcich a stavbe nových brehových hrádzí, výrube brehových porastov a hlavne betónovaní nových priehrad a nádrží lebo nastane na Slovensku klimatická apokalipsa a –
SLOVENSKO NEZVLÁDNE ADAPTÁCIU NA KLIMATICKÚ ZMENU BEZ VÝSTAVBY ĎALŠÍCH PRIEHRAD A VODOHOSPODÁRSKYCH NÁDRŽÍ!
a vysoko odborná a hlavne slovenská čerešnička na záver:
Ochrana pred povodňami nepatrí medzi ciele Rámcovej smernice o vode…
…čuduj sa svete v celej EÚ ano – no na Slovensku naši environmentálne a hospodársky zodpovední (no za nič nezodpovedajúci, ale len múdro píšúci a rozhodujúci ) odborní úradníci a odborníci na MŽP SR sú presvedčení že nie – zrejme preto že tak isto ako ignorujú v praxi Smernicu o vode RSV (viď. NKVHEPVT SR do roku 2030) bude sa ignorovať aj Eu Smernica o povodniach (prečítajte si aspon začiatok páni odborníci) ! ! !
OZHpsr
Tags: ME, MVE, vodne elektrarne